Filtry basenowe


Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami basenu, powinniśmy stale dbać o to, żeby woda, w której się kąpiemy była czysta i bezpieczna. Tylko estetycznie wyglądający basen zachęci do tego, żeby z niego korzystać, a co jeszcze ważniejsze – zapewni nam i naszym gościom zdrową rozrywkę.

Wbrew pozorom utrzymanie wody w odpowiednim stanie nie jest trudne. Konieczne jest jedynie stosowanie różnych urządzeń, takich jak filtry basenowe oraz specjalnych środków – tzw. chemii basenowej.

Woda w basenie musi być filtrowana. Bez tego nie jest możliwe zachowanie jej w odpowiednim stanie. Właściwie przeprowadzona filtracja pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, które mogą stanowić pożywkę dla mikroorganizmów chorobotwórczych. Nawet, jeśli są to niewielkie cząstki, potrafią doprowadzić do szybkiego powstania negatywnych dla zdrowia związków.

Warunkiem efektywnie przeprowadzonego procesu filtracji jest zachowanie sprzętu czyszczącego w dobrym stanie. Chodzi tu m.in. o skimmery basenowe i zbiorniki przelewowe. Jeśli nie będą działać prawidłowo, wówczas nie ma szans na doprowadzenie wody do samego filtra.

Najpopularniejsze są filtry basenowe wykonane z poliestru (głównie z uwagi na atrakcyjną cenę). Obecnie za najlepsze uznaje się filtry ze szkłem filtracyjnym, złożem żwirowym z warstwą hydroantracytu oraz hydro filtr. Wykazują one lepszą skuteczność niż stosowane powszechnie filtry ze złożem żwirowym.

Niezależnie od rodzaju złoża – prawidłowo przeprowadzona filtracja z powodzeniem unieszkodliwia większość zanieczyszczeń mechanicznych. Pamiętajmy jednak, że warunkiem efektywności pracy filtra jest jego okresowe płukanie.