Chemia basenowa


Posiadanie własnego basenu to marzenie wielu osób. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że basen, aby mógł spełniać swoją rolę, musi być odpowiednio „traktowany”.

Pamiętajmy – zasadniczą sprawą jest zachowanie higieny na najwyższym poziomie. Chodzi tu przede wszystkim o wodę – zanieczyszczona nie tylko prezentuje się nieestetycznie, ale może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kąpieli.

Co zrobić, żeby czerpać pełnię przyjemności z relaksu w domowym basenie i jednocześnie nie obniżać standardów bezpieczeństwa?

Konieczne jest stosowanie odpowiednich środków chemicznych (tzw. chemia basenowa) które skutecznie zwalczają wszelkiego rodzaju drobnoustroje mogące przyczynić się do powstania niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Basen to układ zamknięty, dlatego należy zapewnić optimum czystości znajdującej się w nim wody, co uzyskamy dozując właściwe środki, jak również oczyszczając basen specjalistycznymi odkurzaczami.

Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kompleksowych usług firm budujących baseny, które zazwyczaj w swoich ofertach posiadają również wysokiej klasy środki chemiczne.

Nie dopuśćmy do rozwoju mikroorganizmów, które mogą wywołać różnego rodzaju infekcje i choroby skóry. Chemia basenowa to bezpieczna metoda oczyszczania wody, wspierająca inne, w tym działanie pomp filtrujących.

Dzięki tego rodzaju środkom można efektywnie pielęgnować wodę w basenie – poprzez regulację poziomu pH (to podstawowe działanie, od którego zależy powodzenie w następnych etapach). Właściwy poziom wynosi od 7,2 do 7,6.

Następnie może zostać przeprowadzona dezynfekcja (metodą chlorową albo tlenową). Często konieczne jest również zastosowanie środków niezbędnych do skutecznej walki z algami, które mają zdolność bardzo szybkiego rozmnażania się i zanieczyszczania wody.

Trudno też wyobrazić sobie proces koagulacji – usunięcia niebezpiecznych cząstek poprzez łączenie ich w większe całości – bez środków chemicznych, które nie tylko minimalizują zanieczyszczenie wody basenowej, ale również wyłapują i neutralizują niebezpieczne związki.

Chemia basenowa to skuteczna odpowiedź na różne problemy związane ze stanem wody w basenach – środki te pełnią zarówno funkcję regulującą (pH wody), dezynfekującą, jak również czyszczącą, dlatego korzystanie z nich jest niezbędne już od momentu zainstalowania basenu.